Pomysły na biznes dla miłośników zwierząt

Poszukujesz pomysłu na życie? Nie widzisz siebie za biurkiem w biurze? Chcesz prowadzić własną firmę? Jeśli kochasz zwierzęta, mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów na biznes, które pozwolą łączyć pasję z dochodową działalnością.

Wyprowadzanie psów

Jeśli lubisz ruch i potrafisz nawiązywać przyjazne kontakty z psami, postaw na wyprowadzanie tych czworonogów. Ten sposób zarabiania pieniędzy dobry jest nie tylko jako praca dorywcza dla uczniów czy studentów. Jeśli będziesz dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków, na pewno zapiszesz w swoim notatniku szereg adresów, pod którymi będą na ciebie czekać zwierzęta. Możesz pobierać należności za pracę każdorazowo lub umawiać się z właścicielem psa na cotygodniowe czy comiesięczne wypłaty. Wyprowadzanie psów wymaga zwykle jedynie drobnych nakładów, jak reklama i pokrycie kosztów dojazdu. No i, być może – sprawa do uzgodnienia z właścicielem – solidny zestaw do sprzątania psich odchodów.

Opiekun zwierząt

Niektórzy właściciele zwierząt domowych ze względu na rodzaj swojej pracy, stan zdrowia czy inne przyczyny potrzebują osoby, która zaopiekuje się ich pupilem troskliwie i w pełni profesjonalnie w sposób kompleksowy. Zatrudniają więc opiekuna, który z reguły odwiedza ich pupila kilka razy dziennie, aby zapewnić nad nim rutynową opiekę, np. karmienie, podawanie leków, wyprowadzanie na spacer, szczotkowanie futra czy czyszczenie kuwety. Zawód opiekuna zwierząt to także biznes o niskich nakładach, bo wydatki ograniczają się, jak poprzednio, do kosztów reklamy i dojazdu.

Mobilny groomer

Ten biznes staje się coraz bardziej popularny, bo rośnie liczba właścicieli zwierząt rasowych, którzy przywiązują dużą wagę do pielęgnacji, szczególnie gdy wchodzi w rachubę udział w konkursach. Aby zostać groomerem, nie trzeba skończyć studiów wyższych, chociaż wykształcenie średnie jest raczej pożądane.

Profesjonalny fryzjer zwierząt powinien jednak ukończyć kurs groomerski. Są one zwykle prowadzone przez salony pielęgnacji zwierząt. W zakres pracy groomera wchodzi nie tylko czesanie i ścinanie sierści psów i kotów, ale także rozczesywanie sierści, kąpiel zwierzęcia, trymowanie (usuwanie martwej sierści), mycie zębów, obcinanie (i malowanie) pazurków, czyszczenie uszu, usuwanie z nich owłosienia, usuwanie insektów, a nawet farbowanie sierści czy masaże.

Szkolenie psów

To następny biznes, który nie wymaga dużych kosztów przy rozpoczynaniu działalności. Niezbędną do jej prowadzenia wiedzę można zdobywać samodzielnie, np. korzystając z dostępnych źródeł książkowych czy danych w internecie. Mimo braku konkretnych wytycznych prawnych co do kwalifikacji, warto jednak wcześniej zadbać o wykształcenie umiejętności indywidualnego podchodzenia nie tylko do podopiecznych, ale także do ich właścicieli. Dyplom studiów wyższych na kierunku psychologia zwierząt czy kursu trenera psów lub behawiorysty psów na pewno ułatwi rozwinięcie interesu. Pomocne będą także wolontariaty w schroniskach, staże w ośrodkach szkoleniowych, najlepiej u renomowanych treserów.

Hotel dla psów

Tu konieczne jest przede wszystkim posiadania dobrze wyposażonego lokum, w szczególności solidnych murowanych lub drewnianych boksów dla psów, oświetlonych i ogrzewanych, oraz odpowiednio dużego wybiegu, który posłuży do spacerów i rekreacji. Wskazane byłoby także oczko wodne do kąpieli albo mały ogrodowy basen. Niezbędną częścią wyposażenia są zabawki. Aby otworzyć hotel dla zwierząt, nie potrzebne jest pozwolenie ani okazanie się odpowiednim dyplomem. Jednak do sukcesu firmy na pewno potrzeba nie tylko wiedzy, ale i określonych cech charakteru.

Przedszkole dla psów

Psie przedszkola stają się obecnie dość popularne. Coraz więcej właścicieli korzysta z nich, dbając o właściwy rozwój swojego pupila. Udowodniono, że pomiędzy 4. a 12. tygodniem życia psy przechodzą etap socjalizacji.

Wtedy to właśnie szczeniaki uczą się, jak działa świat oraz w jaki sposób komunikować się z innymi psami i innymi gatunkami zwierząt W psim przedszkolu młode czworonogi zdobywają doświadczenia w tym zakresie. Nauka obejmuje min. chodzenie po różnych powierzchniach, zabawę z różnymi osobami, podejmowanie się wyzwań, jak kąpiel, jazda windą, wchodzenie po schodach, zostawanie samemu itp. Założenie psiego przedszkola także nie wymaga posiadania kwalifikacji formalnych, chociaż w praktyce są one niezbędne.

Oczywiście pomysłów na firmę dla miłośników zwierzaków jest więcej. Zawsze można też próbować odkryć swoją własną drogę. Wystarczy zadać sobie pytanie o to, czego pies (i jego właściciel) może potrzebować.