Podróżowanie ze zwierzakiem. Jak to zrobić, by się udało?

Postanowiłeś wyjechać na zagraniczny urlop ze swoim czworonożnym przyjacielem, bo nigdy nie rozstajesz się z nim na dłużej? A może wśród swoich bliskich i znajomych nie masz nikogo, kto chciałby się nim zająć lub komu powierzyłbyś go z przekonaniem, że zapewni mu właściwą opiekę? Oczywiście, dalsza podróż ze zwierzęciem jest z reguły możliwa.

Przede wszystkim poznaj przepisy

O ile przy wyborze odpowiedniego środka transportu i przeznaczeniu dostatecznej ilości czasu Twój pies może być szczęśliwy podróżując, o tyle musisz pamiętać, że kot zwykle nie przepada za podróżami i najlepiej czuje się w czterech ścianach domu. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że podróżowanie ze zwierzęciem z reguły wymaga planowania i wcześniejszych przygotowań. Są one szczególnie ważne wtedy, kiedy z naszym pupilem wybieramy się poza granice kraju.

Pierwszą czynność, jaką należy wykonać, stanowi zapoznanie się z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, które gwarantują zdrowie zarówno zwierząt, jak i ludzi. Należy kategorycznie upewnić się, czy nasz ulubieniec spełnia wszystkie wymagania formalne. W przeciwnym razie może zdarzyć się niemiła niespodzianka w postaci zatrzymania go w miejscu kwarantanny lub nawet odesłania do kraju pochodzenia. Dlatego też tak ważny jest kontakt z lekarzem weterynarii możliwie jak najwcześniej, najlepiej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem (okres ten będzie prawdopodobnie dłuższy przy wyjeździe poza Unię Europejską). Może się bowiem okazać, że należy – w zależności od przepisów obowiązujących w kraju docelowym – wykonać obowiązkowe szczepienia czy badanie krwi. Weterynarz będzie potrzebował czasu na uzupełnienie koniecznej do podróży dokumentacji. Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy sanitarne w odniesieniu do psów, kotów i tchórzofretek przewidują m.in. konieczność znakowania za pomocą mikroczipa, co umożliwia odnalezienie zwierzęcia w bazie danych kraju. Jest też najlepszym sposobem na odnalezienie w przypadku jego zaginięcia.

Pamiętaj o szczepieniach

Potrzebne jest również szczepienie przeciwko wściekliźnie i odrobaczenie. Wszystkie dane, wymagane przez obowiązujące przepisy, lekarz weterynarii wpisuje do europejskiego paszportu zwierzęcia, poświadczając ich prawdziwość pieczęcią i podpisem. Paszport jest ważny nie tylko na terenie Unii Europejskiej. Brany jest także pod uwagę w krajach sąsiadujących, stosujących przepisy europejskie: Angorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanie. W przypadku przewozu psów ras niebezpiecznych w niektórych krajach istnieje konieczność zwrócenia się do odpowiedniego urzędu w celu wydania pozwolenia na posiadanie zwierzęcia oraz zgłoszenie do Rejestru Zwierząt Potencjalnie Niebezpiecznych.

Jakim środkiem transportu najlepiej?

Podróżowanie ze zwierzęciem wymaga wybrania – o ile to możliwe – najbardziej odpowiadającego mu środka transportu. Jest nim bez żadnych wątpliwości samochód osobowy. Ale do przewozu pupila autem też trzeba się przygotować. Kot – jeśli mimo wszystko postanowiliśmy go zabrać ze sobą – zawsze powinien być przewożony w transporterze, dla złagodzenia stresu w pobliżu właściciela. Pies także nie może swobodnie poruszać się po wnętrzu auta, aby nie rozpraszać kierowcy czy powodować innego rodzaju niebezpiecznych sytuacji. Najbardziej racjonalne i bezpieczne wyjście to umieszczenie go w specjalnym transporterze, przymocowanym pasami bezpieczeństwa. To rozwiązanie sprawdzi się także w razie wypadku. Podróżując ze zwierzakiem autem, rób częste postoje, aby mógł odpocząć i zażyć ruchu. Nigdy jednak nie wypuszczaj go z samochodu bez obroży, smyczy i identyfikatora. Najlepszym wyjściem byłoby, aby obowiązkami związanymi z prowadzeniem wozu i opieką nad zwierzakiem podzielić się z członkiem rodziny lub przyjacielem, bo nigdy nie możesz swojego pupila zostawić samego w aucie podczas postoju.