Najsłynniejsze zwierzęta w historii

Na łamach podręczników historii przewija się mnóstwo nazwisk ludzi, którzy w mocny sposób wpłynęli na jej przebieg. Oni pozostają w pamięci społeczeństw, im stawia się pomniki, funduje tablice upamiętniające. Jednak historia świata to nie tylko wielcy ludzie, ale także zwierzęta, które pomagały ludziom, a niekiedy znacząco wpływać na rozwój dziejów.

Zwierzęta ze starożytnych legend

Już w starożytności doceniano zwierzęta. Przykładem na to może być rzeźba wilczycy kapitolińskiej, będąca symbolem stolicy starożytnego imperium rzymskiego, przedstawiająca znaną z legendy wilczycę, która miała wykarmić założycieli Rzymu. Za święte uważano w Rzymie gęsi, które ostrzegły o zbliżaniu się wroga nocą, dzięki czemu atak Galów został odparty.

Sierżant Stubby

Jednak w pamięci ludzi zapisały się także zwierzęta, których istnienie nie budzi wątpliwości. Jedno z nich to pies o imieniu Stubby – bezpański pitbulterier, którym w 2017 roku w Yale zaopiekował się żołnierz Robert Conroy. Z nim zwierzę trafiło na francuski front, gdzie udowodniło, że jest we właściwym miejscu. Dzięki swoim zdolnościom wyczuło np. niemiecki atak gazowy, tym samym ratując kilkudziesięciu żołnierzy, oraz sporządzającego plan okopów niemieckiego szpiega. W uznaniu zasług psa awansowano na stopień sierżanta, a wizytą zaszczycił go prezydent USA.

Cher Ami – wyjątkowy gołąb pocztowy

Oprócz sierżanta Stubbyego na francuskim froncie podczas I wojny światowej zasłużył się gołąb pocztowy Cher Ami.

Mimo odstrzelonej nogi, utraty oka i innych ran dostarczył wiadomość, dzięki której uratował się amerykański batalion. Weteran wrócił z frontu z drewnianą nogą.

Balto – pies, który uratował chorych

Inny znany czworonóg to Balto – pies zaprzęgowy. Kiedy w 1925 roku w mieście Nome na Alasce wybuchła epidemia błonicy, ratującą życie szczepionkę trzeba było dostarczyć aż z odległego o ponad 1000 km Nenana, a jedynym dostępnym środkiem transportu były psie zaprzęgi, które swoją misję wypełniły w rekordowym czasie. W drodze powrotnej opiekun zwierząt zapadł na ślepotę śnieżną i tylko dzięki niesamowitemu zmysłowi psa Balto – lidera zaprzęgu – sprawnie dotarł na miejsce, ratując tym samym życie cierpiących dzieci. Dla uczczenia tego wyjątkowego zwierzęcia postawiono pomnik, a od 1973 roku także rokrocznie organizowane są wyścigi psich zaprzęgów Iditarod. Psu poświęcono także film animowany.

Niedźwiedź Wojtek – polski żołnierz na frontach II wojny światowej

Syryjskiego niedźwiedzia brunatnego żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim, dowodzonym przez generała Władysława Andersa, odkupili w 1942 roku od perskiego chłopca. Zwierzę o imieniu Wojtek przemierzyło z polską armią szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę i Egipt do Włoch. Następnie po demobilizacji dotarło z żołnierzami do Wielkiej Brytanii. Mocno zżyty z żołnierzami Wojtek był nie tylko przyjacielski wobec ludzi, ale także bardzo pomocny. Opowiadano, że np. w czasie bitwy pod Monte Cassino dźwigał ciężkie skrzynie z amunicją.

Zwierzęta w kosmosie

Z rozwojem nauki i techniki, umożliwiających podbój kosmosu, wiążą się wspomnienia o zwierzętach, które poszybowały w przestworza. Pierwszym z nich był pies Łajka, wybrany do lotu, jaki odbył się w 1957 roku. Suczka niestety nie miała szczęścia – zmarła z przegrzania i stresu. W kosmos poleciały też rosyjskie psy Biełka i Striełka, które w 1960 roku odbyły lot i szczęśliwie wróciły na Ziemię. Pierwszym naczelnym w kosmosie był szympans Ham. Na orbitę wystrzelono go w 1961 roku. Lot Hama trwał 17 minut, po czym szympans bezpiecznie dotarł z powrotem na Ziemię.