Co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz zwierzaka na konkurs

Wielu właścicieli rasowych psów czy kotów zastanawia się nad zgłoszeniem swojego zwierzaka do udziału w wystawie. Nie jest to skomplikowane, jednak jest kilka spraw, o których trzeba wiedzieć – zarówno kwestii formalnych, jak też związanych z przygotowaniem samego zwierzęcia.

Najpierw formalności

Jest wiele gatunków zwierząt, które mają “swoje” wystawy. Jeśli bierzemy pod uwagę te domowe, to należy wspomnieć na przykład o królikach, rybach, czy szynszylach. Oczywiście najpopularniejsze to psy i koty, dlatego w niniejszym artykule skupimy się właśnie na nich.

Wystawy psów i kotów rasowych to wydarzenia o charakterze formalnym. Przeznaczone są dla właścicieli, a w zasadzie ich zwierząt, rasowych. Aby móc wystawić zwierzaka należy być członkiem związku kynologicznego (w przypadku psów) lub felinologicznego (w przypadku kotów). Rejestracja oczywiście wiąże się z uiszczeniem stosownej opłaty członkowskiej. Zwykle przy rejestracji obecność zwierzęcia nie jest konieczna. Konieczne jest za to zabranie ze sobą metryki zwierzęcia, którą uzyskuje się od hodowcy w momencie zakupu zwierzęcia. Jeśli dokument nie został nam wydany, to prawdopodobnie nabyliśmy zwierzę w pseudohodowli.

Co po rejestracji?

Kiedy zwierzę jest już zarejestrowane możemy poszukać dla niego odpowiedniej wystawy. Listy wystaw psów i kotów znaleźć można na stronach internetowych związków. Aby zapisać naszego zwierzaka do konkretnej z nich należy uiścić opłatę i oczywiście zapisać pupila do odpowiedniej klasy.

Co ważne, należy zwrócić uwagę na wymagania weterynaryjne. Zwierzę musi być zdrowe, czyste, zadbane – m.in. mieć obcięte pazurki. Obowiązkiem jest posiadanie szczepień ochronnych, wpisanych do książeczki szczepień. Konieczne jest też posiadanie zaświadczenia weterynaryjnego. Lista wymagań tego typu może być długa i każdorazowo trzeba ją dokładnie sprawdzać na stronie wystawy, bo niedopełnienie wymogów skutkować będzie niedopuszczeniem zwierzaka do udziału w konkursie.

Od strony praktycznej

Formalności, choć początkowo są dość skomplikowane, są tak naprawdę najprostszym, co należy zrobić. Trudniejsze jest praktyczne przygotowanie zwierzęcia, które rozpoczyna się tuż po narodzinach kociaka czy szczenięcia.

Ważne jest, by zwierzak nie bał się kontaktu z człowiekiem, brania na ręce i był zsocjalizowany. Jeśli nie wykazuje takich cech, warto rozważyć jego udział w konkursie, gdyż zwierzę nieposłuszne, skłonne do wybryków, może średnio przekonywać do siebie sędziów. Oczywiście możemy podjąć próbę pracy nad zwierzakiem – na przykład poprosić rodzinę i znajomych, by odwiedzając nas poświęcali zwierzakowi trochę czasu, pozwalając mu się z nimi zaznajomić.

Drugą ważną sprawą jest to, by pies czy kot był przyzwyczajony do podróży i przebywania w klatce/transporterze. No i sprawa trzecia: obecność innych zwierząt, którą nasz zwierz musi dobrze znosić.

Tuż przed wystawą

Na kilka dni przed konkursem zwierzę należy poddać dokładnej pielęgnacji i sprawdzić czy spełni wszystkie wymogi formalne. Na konkurs zabieramy mnóstwo gadżetów, dlatego warto przygotować ich dokładną listę – na przykład spisać akcesoria do pielęgnacji, kosmetyki, zabawki, smakołyki czy ulubiony kocyk zwierzaka.

Potraktuj wystawę przede wszystkim jak zabawę i okazję do zrobienia czegoś wspólnie ze zwierzakiem. Dzięki temu pierwsze wydarzenie nie będzie tak stresujące dla was obojga.